Homlokzat
Építészeti szakág a design? Megmutatjuk, miért IGEN a válaszunk…
Számtalan építészeti környezetbe illesztett művészeti projekten dolgoztunk az elmúlt években, így nagy tapasztalatra tettünk szert a műfaj tervezése és kivitelezése terén. Tudjuk, hogy a design megalkotása mellett milyen nagy jelentősége van például annak, hogy ismerjük a helyszín műszaki feltételeit. Hírlevelünkben tapasztalatainkat osztjuk meg.
Számos installációt terveztünk közterekre, de irodaházakba, sőt lakóépületekbe is hoztunk már létre művészeti tartalmat.
Ma már szinte elengedhetetlen, hogy az irodaházak közösségi tereiben helyet kapjon egy-egy művészeti alkotás, legyen szó kül- vagy beltéri helyszínről. Egyre gyakoribb, hogy a fejlesztők olyan művészeti tartalmat képzelnek el, mely szervesen illeszkedik az ingatlan építészeti sajátosságaihoz vagy akár a környékre és annak történetére is reflektál.
Mi, az S39 Hybrid Designnál designfeladatokra szakosodott tervezők vagyunk, szakági tervezőként tekintünk magunkra, ilyen szakág azonban hivatalosan nem létezik Magyarországon. Az építészek – érthető módon – igyekeznek maguk megoldani a designfeladatokat. A feszített tervezői folyamatban azonban erre sokszor már nem jut se idő, se energia.
Azt valljuk, hogy ilyen típusú kihívásoknál nagyon fontos, hogy a művészeti elképzelés mellett a designelem tervezője ismerje az építészeti tervezés és a kivitelezés menetét is. A mi csapatunkat ezért alkotják formatervezők és építészek, akik sokrétű alkotói kompetenciával bírnak.
Ahhoz azonban, hogy a tervezési és kivitelezési folyamat gördülékenyen menjen, fontos, hogy designtervezőként az építészeti tervezés megfelelő pontján csatlakoz(hass)unk a projektbe. Tapasztalatunk szerint ez mindenki számára a vázlattervi szakaszban a legideálisabb. Ezt követően is meg tudjuk oldani a feladatot, ilyen esetben viszont a művészeti tartalmakhoz szükséges műszaki állapotok megteremtése sok plusz energiát, időt és olykor anyagi ráfordítást is igényel.
Mi mindig arra törekszünk, hogy olyan alkotás jöjjön létre, amely szervesen illeszkedik a már meglévő tervekhez vagy adott esetben a meglévő épülethez.
Erre jó példa a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér új utasmólójához tervezett installációnk. Egy gipszkarton tartószerkezetre kellett nagyméretű művészeti tartalmat létrehozni. Ezt figyelembe véve, a statikai sajátosságok ismerete mellett, megfelelő anyaghasználattal sikerült olyan 30 m2-es objektet tervezni és kivitelezni, mely a megbízói elképzelést is teljes mértékben kielégítette.
A különféle építészeti szempontok ismerete, értése és figyelembe vétele miatt tudunk olyan művészeti tartalmakat tervezni épületekbe, melyek az ingatlan integrált, szerves részeként jelennek meg.
Több mint 15 év tapasztalattal garantáljuk, hogy levesszük a macera terhét az építészek és beruházók válláról, és mindennek részletekbe menően utánajárunk az adott építészetidesign feladat kapcsán. A gyártóra szabott komfortos gyártmányterveket szolgáltatunk a gyártói oldal és a folyamatok ismeretében, ami által garantált a végeredmény vizuális és funkcionális működése, illetve anyagi megtérülése is.
Jó ötlet rengeteg születik, a kérdés, hogy hány tud magas minőségben megvalósulni.